Logo Foto & Wideo Kruty - wideofilmowanie HD i fotografia ślubna Andrzej Kruty

Dzień ślubu (WESELE)

Gdy już zdecydujemy się, że będziemy organizować wesele, warto zastanowić się nad tym czy ma ono być zwykłe - niczym nieróżniące się od reszty, a może warto zadbać o to, aby nasi goście zapamiętali ten dzień jako wyjątkowy i atrakcyjny.

Jeśli nie chcemy się wysilać to pozostawmy wszystko w rękach lokalu i zespołu. W takiej sytuacji nie liczmy, że film z przyjęcia będzie ciekawy. Zawierać będzie zwłaszcza kawałki taneczne, może zabawę zrobioną przez zespół, o ile z nimi to ustalimy.

Można postarać się, aby ten wyjątkowy dzień ozdobić i przygotować trochę atrakcji, a wtedy nasi goście na pewno zapamiętają to wydarzenie na długo i będziemy mieli ciekawe zdjęcia oraz film, którym będzie można się pochwalić nawet po wielu latach.

Rozpoczęcie dnia weselnego

VideoKruty - Porady weselne (ślubne)VideoKruty - Porady weselne (ślubne)Można w klasyczny sposób ułożyć plan dnia:

  • przygotowania młodej pary
  • przyjazd Pana Młodego o domu Pani Młodej
  • Błogosławieństwo
  • Kościół
  • Sala
  • sesja w plenerze
  • reszta zabawy weselnej i oczepiny kończące nasz dzień

Możemy postarać się o ciekawszy scenariusz.

Dzień zaczynamy od przygotowań, ale jeśli w trakcie tych ma być fotograf i kamerzysta wybierzmy jak największe pomieszczenie i wynieśmy z niego wszystkie zbędne rzeczy wpływające na tło, możemy dodać dekoracje ślubne. Jeśli wybieramy salon fryzjerski to kierujmy się jego wystrojem oraz wielkością, aby fotograf i kamerzysta mogli zrobić ładne ujęcia (pamiętajmy o ustaleniu z obsługą i otrzymaniu zgody na fotografowanie i filmowanie).

Spotkanie młodej pary

Klasycznie Pan Młody przyjeżdża do domu Pani Młodej i po błogosławieństwie rodziców jadą do kościoła.

Można też inaczej to rozegrać.

Zapraszamy wszystkich gości prosto do kościoła i tam przyjeżdża osobno Para Młoda. Najpierw Pan Młody, a następnie Pani Młoda. Wtedy ma to sens, że wprowadza ją ojciec do ołtarza i przekazuje Młodemu Panu. Następnie robimy Błogosławieństwo rodziców i zaczynamy Mszę.

Błogosławieństwo Pary Młodej

Jest jedną z najbardziej wzruszających chwil w dniu ślubu, które zazwyczaj odbywa się w domu Panny Młodej przed wyjazdem do Kościoła. Zazwyczaj praktykowane jest to w ten sposób, że Młodzi klęcząc przed rodzicami i proszą ich o błogosławieństwo na dalszą drogę życia. Błogosławieństwo powinno być po postu szczere, płynące prosto z serca, które ma dodać także otuchy dla Państwa Młodych na nową drogę życia. Z praktyki tez mogę zaproponować błogosławieństwo w kościele przed ołtarzem tuż przed rozpoczęciem mszy. Należy to ustalić wcześniej z księdzem.

Kościół

VideoKruty - Porady weselne (ślubne)Dość ważne jest przystrojenie kościoła i głównego przejścia. Przystrojenie nie powinno wyglądać jak las stojaków które można przypadkiem przewrócić. Lepiej jak świeczki i kwiaty stoją na podłodze lub są dobrze zabezpieczone, bo już nie raz widziałem jak ktoś to wywrócił.

Zadbajmy o to, by ksiądz wiedział i nie utrudniał fotografowi i kamerzyście w uwiecznieniu ceremonii - Sam wiem jak uciążliwi są niektórzy księża. W trakcie przysięgi Młodzi powinni stanąć przodem do siebie i wystarczająco głośno wymawiać słowa przysięgi (aby kamera zarejestrowała dźwięk) patrząc sobie w oczy.

Zadbajmy o to żeby w trakcie wyjścia z kościoła wszyscy byli na dworze, a osoby odpowiedzialne za rzucanie ryżem i monetami dobrze wypełniły swoją rolę. Można też dodać wybuchające konfetti w formie płatków. Młoda para wychodzi lub wybiega z kościoła i jest obrzucana (na filmie można zrobić ten fragment w zwolnionym tempie). Wielu księży zabrania tych praktyk ze względu na to że nikt potem nie sprząta za sobą tych pozostałości. Wynika z tego, że albo ktoś ze znajomych pozostanie i posprząta, albo zapłaćmy kościelnemu za tą usługę.

Życzenia gości wbrew zapewnieniom właścicieli restauracji lepiej wychodzą pod kościołem i nie należy kierować się ich prośbą o robienie życzeń na sali.

Sala weselna

Wybór z różnych względów zależy tylko od młodej pary. Należy brać też pod uwagę przestronność wnętrza, odpowiednią wysokość min 3m , kolor ścian oraz oświetlenie (ma to wyjątkowe znaczenie na jakość zdjęć i filmu). Jeśli chcemy aby wieczorem było nastrojowe oświetlenie to nie wystarczy wygasić światła na sali.

Potrzebne jest oświetlenie efektowne dyskotekowe, które doda efektu i wprowadzi znakomity nastrój. Jeśli sala nie posiada takiego oświetlenia to kamerzysta po wyłączeniu świateł zmuszony będzie ustawić swoje halogeny i doświetlać salę. Dzisiejsze kamery choć bardzo czułe są jeszcze znacznie słabsze od naszego wzroku. Można tez doświetlać salę małą lampką nakamerową, ale tło za pierwszym planem może być ciemne.

VideoKruty - Porady weselne (ślubne)VideoKruty - Porady weselne (ślubne)VideoKruty - Porady weselne (ślubne)

Zabawa weselna

Postarajmy się o dodatkowe atrakcje podczas zabawy weselnej. Sama muzyka nie wystarcza, aby uznać wesele za ciekawe i wyjątkowe. Zaczynamy od pierwszego tańca, gdzie coraz modniejsze staje się wykonanie go przez Młoda Parę z przygotowaną choreografią do danego utworu. Można też dodać różnego rodzaju ozdoby: deszcz konfetti, ułożone serce są podłodze itp.

Zabawy dla najmłodszych można ubarwić wprowadzając postacie z bajek, wystarczy wypożyczyć minimum jeden taki strój i przebrać jednego uczestnika wesela, aby zabawił się z dziećmi i resztą gości. Oczywiście Para Młoda też powinna w tym uczestniczyć. Na koniec tego bloku będzie okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, dzieci chętnie zapozują. Blok dla dzieci jest bardzo widowiskowy i ściąga większość gości. Większość zespołów łączy go z wierszykami dla młodej pary oraz z zabawą, w której dzieci zbierają cukierki.

Postacie z bajek, z całą choreografią zapewnia firma CORAL z Wodzisławia www.coral.art.pl

Przed weselem ustalmy z zespołem, aby oprócz typowych utworów zrobili też zabawy taneczne dla gości. Można przeprowadzić ciekawe konkursy (wystarczą 2), większość z nich jest bardzo śmieszna i są dobrymi przerywnikami w tańcach. Do konkursów dobrze jest dodać nagrody najczęściej jest to wódka weselna, ale można się lepiej przygotować i zamiast wódki weselnej kupić wcześniej jakieś ciekawsze trunki dokleić lub dodać jakiś drobny gadżet (pamiątkowe długopisy z imionami młodych, kupon na film z wesela od kamerzysty, bilety do kina, dwu osobowe zaproszenia na kolacje do restauracji, kubki z pamiątkowym nadrukiem dzisiejszego wesela itp.)

Wywiady weselne

W rożnych rejonach kraju wywiady weselne są lub nie są modne. Należy się zastanowić czy chcemy mieć takie wypowiedzi w filmie. Czasem różnie to wychodzi, robione na początku wesela są skryte i krótkie, nic ciekawego nie mówią. Zaś robione po godz 20 mogą nas zaskoczyć i nieraz teksty są nie do przyjęcia, a po cenzurze nic nie zostaje.

Możemy postawić sobie pytania:

  • kto powinien z kamerzystą chodzić i pytać gości
  • kto ułoży listę pytań i do kogo są one skierowane.
  • czy w ogóle chcemy mieć to w filmie.

Lista pytań może być skierowana do konkretnych gości (rodziców, rodzeństwa, dziadków oraz Młodej Pary). Jeśli zdecydujemy się na wywiady należy to wcześniej ustalić z kamerzystą.

Filmy dla rodziców

Multimedialna prezentacjaPrezentacja ślubna na żywoBardzo popularne są filmy z podziękowaniami dla rodziców.

Cały film jest realizowany w okolicy Raciborza i trwa około 4 godzin.

Gotowy film wyświetlamy tak samo jak prezentację rzutnikiem na sali.

Czas trwania takiego filmu wynosi 3-4min
(więcej informacji w zakładce OFERTA).

Podziękowania dla rodziców

Do tego bloku należy się przygotować. Młoda para dziękuje rodzicom i jest wskazane, aby osobiście powiedzieli te parę zdań do mikrofonu (bez czytania z kartki). To wydarzenie może rozświetlić animacja multimedialna o ile jest wcześniej przygotowana. Tradycją są kwiaty i jakiś mały podarunek w formie ramy ze zdjęciem lub składanką zdjęć rodzinnych i z okresu narzeczeństwa. Można dodać w ładnym pudełku film dziękujący za wychowanie (tą prezentacje na DVD lub filmik zrobiony na tę okazje - czytaj wyżej). Widziałem już różne prezenciki, ale najciekawsze są te zrobione specjalnie na tę okazje z grawerowanymi imionami młodej pary (puchary, ładne wazony kryształowe itp.).

Wybór pojazdu do ślubu (wesela)

Samochód weselnyWybór pojazdów do ślubu (wesela) w wypożyczalniach jest bardzo duży.

Może to być samochód w stylu retro mający swoją duszę, bądź kabriolet, który z otwartym dachem będzie się świetnie prezentował. Można też wybrać ciekawe auto sportowe. Nad wyborem pojazdu należy się zastanowić, musi to być decyzja przemyślana.

Świetnie wbrew pozorom nadają się auta dwu osobowe, którymi jedzie sama Młoda Para. Wszystko zależy od własnej inwencji twórczej i pomysłowości.

Foto plener w kraju i za granicą

Organizujemy cieszące się coraz większą popularności plenery wyjazdowe na terenie kraju i co najciekawsze za granicą. W Polsce jest coraz większe zainteresowanie takimi usługami i specjalnie dla was zrobiliśmy możliwość wykonania pleneru foto-video w dowolnym wybranym miejscu - więcej po wysłaniu zapytania (dział kontakt).


PORADY TECHNICZNE

ANDRZEJ KRUTY FILMS PRODUCTION - KREATYWNE FILMY ŚLUBNE

Copyright: Foto & Wideo Kruty - fotograf i kamerzysta Andrzej Kruty (videokruty.pl).
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Poczta z OVH Foto & Wideo Kruty - wideofilmowanie HD i fotografia ślubna Andrzej Kruty Blog foto i wideo Kanał YouTube kamerzysty Andrzeja Krutego, z filmami wideo Profil Facebook Andrzej Kruty o wideofilmowaniu oraz kamerowaniu wesel, a także fotografowaniu wesel (zdjęcia ślubne). Google+

Słowa kluczowe: videokruty, fotokruty, foto, wideo, wideofilmowanie, videofilmowanie, kamerzysta ślubny, kamerowanie, fotograf ślubny, fotografia ślubna, Katowice, Racibórz, Kietrz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Głubczyce, Kraków, Wrocław, wideorejestracja, filmy ślubne HD, zdjęcia ślubne, wesele Racibórz, wesele Rybnik, wideofilmowanie lustrzankami.

 

Facebook Foto & Wideo Kruty